Toimintakalenteri 2022

Muista tämä sivu. Toimintakalenteria päivitetään usein!

AKRU = Akaan Reserviupseerikerho ry
EHRES = Etelä-Hämeen Reserviläispiiri ry
MPK = Maanpuolustuskoulutusyhdistys
PSKILTA = Panssarikilta ry
PV = Puolustusvoimat
RES = Reserviläisliitto ry
RESUL = Reserviläisurheiluliitto ry
SPR = Suomen Punainen Risti
TUA = Toijalan Urheiluampujat ry
VAPEPA = Vapaaehtoinen pelastuspalvelu

Tammikuu
19.1. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
20.1. Ammunnanjohtajakoulutuksen teoriaosuus klo 18 (MPK) Moodle-järjestelmä
22.1. B-ajolupakurssi klo 8 (MPK) ILMASK, Tikkakoski, Jyväskylä
26.1. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
28.-30.1. Taistelupelastajan talvierikoiskurssi (MPK) PVTL, Lakiala, Ylöjärvi
Helmikuu
1.2. Esitelmätilaisuus Panssariaseen kehitysnäkymät idässä ja lännessä klo 18 (PSKILTA) Panssarimuseo, Parolannummi, Hattula
2.2. Vapepan peruskurssi klo 17.30 (VAPEPA) Vanha kehräämö, Orimattila
2.2. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
4.-6.2. PAIKP:n talvitiedustelu- ja sissitoimintakurssi (MPK) ILMASK, Tikkakoski, Jyväskylä
5.2. Panssariseminaari klo 9 (PSKILTA) SIIRTYY SPR, Parolannummi, Hattula
5.-6.2. Kouluttajakurssi (MPK) PVTL, Lakiala, Ylöjärvi
5.-6.2. Kurssivääpelikurssi (MPK) PVTL, Lakiala, Ylöjärvi
5.-6.2. Kurssinjohtajakurssi (MPK) PVTL, Lakiala, Ylöjärvi
9.2. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
12.2. Yhteisöllisyyden ja mielen hyvinvoinnin kurssi klo 9 (MPK) PSPR, Parolannummi, Hattula
12.-13.2. Finlandia-hiihto Lahti-Hollola-Lahti
15.2. Ampumaratakokous klo 18 Teams-järjestelmä
16.2. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
18.-20.2. PAIKP:n esikuntatyöskentely 2 -kurssi OPKE (MPK) PSPR, Parolannummi, Hattula
19.2. Laavuretki Toijalan satama, Akaa
19.2. Toimintainfo (MPK) PSPR, Parolannummi, Hattula
23.2. Hallituksen kokous klo 18 Teams-järjestelmä tai Rautatieaseman kokoustila, Toijala, Akaa
23.2. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
25.-27.2. KRH-peruskoulutus (PV, MPK) PSPR, Parolannummi, Hattula
25.-27.2. Taistelupelastajakurssi 1 (MPK) ILMASK, Tikkakoski, Jyväskylä
26.2. Pistooliammunta naisille 1-2 -kurssi klo 9 (MPK) ILMASK, Tikkakoski, Jyväskylä
26.2. Kivääriammunta 1-3 -kurssi klo 9 (MPK) ILMASK, Tikkakoski, Jyväskylä
26.-27.2. Ampumahiihtomestaruuskilpailut (RESUL) Ampumahiihtostadion, Jurva
Maaliskuu
1.3. Esitelmätilaisuus Jääkäripataljoonien hyökkäys 1941: taktinen ja taistelutekninen tarkastelu klo 18 (PSKILTA) Panssarimuseo, Parolannummi, Hattula
2.3. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
6.3. Pirkan hiihto Kankaanpää-Tampere
9.3. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
11.3. B-ajolupakurssi klo 8 (MPK) SATLSTO, Pirkkala
11.-13.3. Lähitaistelun peruskurssi (MPK) SATLSTO, Pirkkala
12.3. Pirkan reppuhiihto Kankaanpää-Tampere
12.3. Kivääri 9 -ampumataitotesti klo 8 (MPK) ILMASK, Tikkakoski, Jyväskylä
12.3. B-ajolupakurssi klo 9 (MPK) PSPR, Parolannummi, Hattula
12.3. Kivääri 1-3 -ammunnat klo 9 (MPK) SATLSTO, Pirkkala
12.3. Pistooliammunta 1-2 -kurssi klo 9 (MPK) ILMASK, Tikkakoski, Jyväskylä
12.3. Naisten kivääriammunnan peruskurssi klo 12 (MPK) ILMASK, Tikkakoski, Jyväskylä
12.-13.3. Ilma-asemestaruusammuntakilpailut (RESUL) Puhjonmäen ilma-aserata, Kuusankoski, Kouvola
12.-13.3. Reserviläisjohtajakurssi 1, osa 1 (MPK) PVTL, Lakiala, Ylöjärvi
13.3. Talvisodan päättymisen muistotilaisuudet Sankarihaudat, Toijala, Akaa
16.3. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
20.3. Yhdistyksen 65-vuotisjuhla Viialan yhtenäiskoulu, Akaa
22.3. Hallituksen kokous Akaa
23.3. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
27.3. Pistooliampumahiihtomestaruuskilpailut klo 8 (RESUL) Kalevalan liikuntakeskus, Kuhmo
30.3. Ampumailta ja tasosarjakisan osallistumismahdollisuus klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
31.3. Taajamaetsintäharjoitus klo 18 (VAPEPA) Kylmäkoski, Akaa
Huhtikuu
3.4. Reserviläispilkki klo 8 (RESUL) Hotellinranta, Pyhäsalmi
5.4. Esitelmätilaisuus Sotilaan pitkä tie kotiin: sankarivainajien etsintä taistelukentiltä klo 18 (PSKILTA) Panssarimuseo, Parolannummi, Hattula
6.4. Ampumailta klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
9.-10.4. Reserviläisjohtajakurssi 1, osa 2 (MPK) PVTL, Lakiala, Ylöjärvi
12.4. Hallituksen kokous Akaa
13.4. Ampumailta klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
20.4. Ampumailta klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
22.-24.4. Sähkövoimajärjestelmät 1 -kurssi (MPK) PSPR, Parolannummi, Hattula
3.4. Ampumasuunnistusmestaruuskilpailut (RESUL) Kärkölä
23.4. Kevättalkoot Saajanmaja, Kylmäkoski, Akaa
27.4. Veteraanipäivän tilaisuudet Sankarihaudat ja Veteraanipuisto, Toijala, Akaa
27.4. Ampumailta klo 18 TUA:n sisärata, Toijala, Akaa
Toukokuu
6.-7.5. Valtakunnallinen valmiusharjoitus "Suoja" (SPR, VAPEPA)  
7.5. Pistooliampumajuoksumestaruuskilpailut (RESUL) Imatra
7.-8.5. Sotilasmoniottelumestaruuskilpailut (RESUL) Hälvälä, Hollola
10.5. Hallituksen kokous Akaa
14.5. Aseenkäsittely- ja ampumataitokurssi naisille klo 9 (MPK) PSPR, Parolannummi, Hattula
14.-15.5. HILLA22-valmiustapahtuma (VAPEPA) Gradia, Jämsä
14.-14.5. Perinneasemestaruusammuntakilpailut (RESUL) Hälvälä, Hollola
15.5. Kaatuneiden muistopäivän tilaisuudet Sankarihaudat ja Veteraanipuisto, Toijala, Akaa
20.-22.5. Lähitaistelun peruskurssi (MPK) SATLSTO, Pirkkala
24.5. Lihaskuntotesti ja Cooperin testi tai UKK-kävelytesti klo 16 (MPK) Hervannan keskusurheilukenttä, Tampere
26.-29.5. Neljän päivän marssi (RESUL)  
Kesäkuu
2.6. Lihaskuntotesti ja Cooperin testi tai UKK-kävelytesti klo 16 (MPK) Hervannan keskusurheilukenttä, Tampere
10.-12.6. Frisbeegolfmestaruuskilpailut (RESUL) Oripää
12.6. Pirkan pyöräily Tampere
17.6. Pirkan yöpyöräily Tampere
Heinäkuu
2.7. Reserviläisammuntamestaruuskilpailut (RESUL) Hiukkavaaran ampumarata, Oulu
9.7. Falling plates -ammuntamestaruuskilpailut (RESUL) Mikkeli
9.7. Reserviläisgolfmestaruuskilpailut (RESUL) Mäntsälä
30.7. Pirkan soutu Tampere
Elokuu
3.8. Pirkan retkisoutu Tampere
4.-7.8. SRA-mestaruuskilpailut (RESUL) Rovajärven ampuma-alue, Rovaniemi
16.8. Hallituksen kokous Akaa
19.-21.8. Tarkka-ammuntamestaruuskilpailut (RESUL) Hankoniemi, Hanko
21.8. Vahvin reserviläinen -mestaruuskilpailut (RESUL) Ylihärmä, Kauhava
Syyskuu
6.9. Hallituksen kokous ja yhteiskokous AKRU:n hallituksen kanssa Rautatieaseman kokoustila, Toijala, Akaa
9.-11.9. Ammuntamestaruuskilpailut (RESUL) Mikkeli
10.9. Kiväärin 300 m:n ammuntamestaruuskilpailut (RESUL) Mikkeli
17.-18.9. Syysjotos (RESUL) Haapajärvi
25.-27.9. Maastopyöräjotos (RESUL) Pieksämäki
Lokakuu
8.10. Syystalkoot Saajanmaja, Kylmäkoski, Akaa
12.10. Hallituksen kokous Akaa
12.10. Syyskokous Akaa
27.10. Pimeäetsintäharjoitus klo 18 (VAPEPA)  
Marraskuu
8.11. Hallituksen järjestäytymiskokous Akaa
Joulukuu
6.12. Itsenäisyyspäivän tilaisuudet klo 9 Tori ja sankarihaudat, Toijala, Akaa
24.12. Jouluaaton kunniavartio klo 15-22 Sankarihaudat, Toijala, Akaa

© Toijalan Seudun Reserviläiset ry/Juuso Hyvärinen.
Kuvat© Toijalan Seudun Reserviläiset ry ellei toisin mainita.
Sivut avattu 19.12.2002. Päivitetty 19.1.2022.

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!